اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 18 اردیبهشت 1395
تلاش وزارت نفت برای بازپس گیری سهم بازار نفت

  تلاش وزارت نفت برای بازپس گیری سهم بازار نفت

وزیر نفت تحقق برجام را بهترین زمینه برای توسعه صنعتی ایران اعلام کرد


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه پیش از ظهر امروز (۱۸ اردیبهشت) با بیان اینکه تحقق برجام بهترین زمینه را برای توسعه صنعتی ایران فراهم کرده است، گفت: هم اکنون در شرایطی هستیم که می توانیم با تقویت و توسعه درونزایی که در شرایط تحریم ایجاد کردیم، با تعامل شرکت های خارجی، برون گرایی را در اقتصاد کشور محقق سازیم.

وی ایران را سکویی برای صادرات کالا و خدمات به کشورهای منطقه خواند و گفت: ایران در دوران پسابرجام دستاوردهای مهمی کسب کرده که از مهمترین آنها می توان به افزایش صادرات نفت ایران اشاره کرد.

وزیر نفت میزان صادرات نفت در دوران تحریم را یک میلیون بشکه و به همراه میعانات گازی حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون صادرات نفت ایران ۲ میلیون بشکه و با احتساب میعانات گازی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه برآورد می شود.

تلاش بی وقفه وزارت نفت برای کسب سهم از دست رفته بازار

وی افزود: هم اکنون سیاست وزارت نفت بر افزایش صادارات و تولید استوار است و تمام تلاش خود را برای کسب سهم از دست رفته بازار انجام می دهد و در این زمینه هیچ منعی وجود ندارد.

وی افزود: انجام سرمایه گذاری در صنعت نفت هم از منابع داخلی و هم خارجی مورد نظر دیپلماسی انرژی صنعت نفت است و در برنامه ششم توسعه هم مورد توجه قرار گرفته است.

قراردادهای IPC زمینه ساز هزاران فرصت شغلی

وی با بیان اینکه چارچوب قراردادهای جدید نفتی (IPC) نیز بر استفاده از سرمایه گذاری خارجی و انتقال دانش فنی استوار است، گفت: با امضا این قراردادها بیش از ۱۰۰ هزار زمینه شغلی در کشور فراهم می شود و در سایه آن فناوری های موجود در کشور رشد می کند چون بر اساس این مدل قراردادی، مدیریت بر عهده شرکت های خارجی و اجرا بر عهده شرکت های داخلی است.
  
وی اولویت سرمایه گذاری در قراردادهای جدید نفتی را میدان های مشترک و میدان هایی که نیاز به افزایش ضریب بازیافت دارند اعلام کرد و گفت: هم اکنون قراردادهای مربوط به میدان های مشترک غرب کارون و پارس جنوبی در حال نهایی شدن است.

محقق شدن صادرات بنزین از سال آینده 

وی با اشاره به افزایش کیفیت فرآورده های نفتی در سال های اخیر، گفت: با وارد مدار شدن نخستین واحد پالایشگاهی خلیج فارس،  از سال آینده، بنزین جز اقلام صادراتی خواهد بود.

وزیر نفت نمایشگاه نفت را فرصت مناسبی برای ارتباط و تعامل میان شرکت های داخلی و خارجی خواند و گفت: این امر ضمن اینکه نقش مهمی در تولید کالاها و تجهیزات و کسب و انتقال دانش فنی دارد می تواند با کسب اعتماد زمینه حضور ایران در بازارهای بین المللی را فراهم کند. 

تصاویر
  • تلاش وزارت نفت برای بازپس گیری سهم بازار نفت