اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 04 مهر 1395
نظرات موافقان و مخالفان ارایه قیر رایگان

  نظرات موافقان و مخالفان ارایه قیر رایگان

نمایندگان موافق و مخالف گزارش کمیسیون عمران درباره ارایه قیر رایگان به شهرهای کوچک برای مصارف عمرانی و روستایی که در آخرین جلسه مجلس پیش از تعطیلات تابستانی نمایندگان قرائت شد، بر لزوم نظارت بیشتر در این زمینه تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس از نحوه اعطای قیر رایگان به برخی شهرستان‌ها انتقاد کرد و گفت: برخی شهرستان‌ها دوبرابر یک استان، قیر رایگان دریافت کرده‌اند. اگر قرار بر لابی باشد ما هم بلدیم اما ضوابط و قانون باید رعایت شود؛ این خیانت است.

پس از سخنان لاهوتی، بین این نماینده مجلس و کاظم دلخوش، نماینده صومعه‌سرا درگیری لفظی رخ داد که ظاهراً به دلیل بی‌عدالتی در نحوه ارائه قیر رایگان بوده است.

در ادامه،‌ کمال‌الدین شهریاری، نماینده دیگر مجلس در موافقت با گزارش کمیسیون عمران، گفت: کمیسیون عمران به واسطه تکلیفی که آیین‌نامه داخلی مجلس برای آن تعیین کرده و بعد نظارتی را شامل می‌شود نحوه اجرای بودجه سال 94 را بررسی کردند. تهاتر بخشی از بدهی وزارت نفت از طریق ارائه قیر به بخش‌های اجرایی و عمرانی کشور همانند وزارت راه و شهرسازی،‌ وزارت کشور، سازمان همیاری شهرداری و دهیاری‌ها و سازمان نوسازی مدارس در بودجه سال 94 پیش‌بینی شد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، افزود: دستگاه‌های اجرایی برای بخشی از کارهای عمرانی همچون روکش آسفالت و ایزوگام قیر را از وزارت نفت دریافت می‌کردند و در قانون بودجه سال 94 مقرر شده بود 2 هزار میلیارد تومان به این دستگاه‌های اجرایی اختصاص داده شود.

محمد محمودی شاه‌نشین هم در موافقت با گزارش کمیسیون عمران، گفت: اختصاص قیر به شکل فعلی سبب می‌شود که به جای اینکه قیرها در محل مناسب خود مصرف شوند در یک مسیر غیرصحیح توزیع شوند. باید شرایطی فراهم شود که شهرداری‌ها از مسیر مناسب قیر دریافت کنند اما متاسفانه روند کنونی نحوه عرضه و تقاضا را تحت‌الشعاع قرار داده است و در بسیاری از کارخانجات قیر موجود نیست.

فولادگر، نماینده دیگر مجلس نیز در مخالفت با این گزارش، تأکید کرد: ‌این گزارش باید دو بخش می‌داشت. برخی نمایندگان انتقادات جدی در رابطه با اختصاص قیر به شهرستان‌ها داشتند. یک گزارش پیوست از میزان توزیع قیر در استان‌ها و شهرستان‌ها، می‌توانست این مشکل را حل کند.
تصاویر
  • نظرات موافقان و مخالفان ارایه قیر رایگان