اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 15 شهریور 1395
دولت یازدهم؛ شعارگریز و عمل‎گرا

  دولت یازدهم؛ شعارگریز و عمل‎گرا

ملکرد دولت در این سه سال را می‎توان در بهبود شاخص‎های کلان اقتصادی مشاهده کرد. باید به این نکته توجه داشت که دولت مجموعه‎ای به‎هم‎پیوسته است و اتفاقاتی در اثر عملکردهای دولت می‎افتند که بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند. اینکه تورم از بالای 40 درصد در آغاز کار دولت، به 8.4 درصد فعلی می‎رسد یا رشد اقتصاد از منفی‎بودن خارج و به 4.4 درصد می‎رسد نشان‎دهنده حجم زیادی از تلاش‎ها و اقداماتی است که در تمام مجموعه‌های کشور و در شاخه‎های مختلف انجام گرفته است. افزون بر این باید به امنیت منحصر به فرد ایران در منطقه و حتی در جهان نیز اشاره کرد.

همچنین تلاش سنگین تیم وزارت خارجه و شخص دکتر ظریف در تحقق برجام نیز از مهم‎ترین دستاوردهای دولت است. هرچند در حال حاضر برجام با کارشکنی و بدعهدی طرف مقابل مواجه شده اما با این وجود شرایط در دوران پسابرجام، شرایط لازم برای روان‎سازی ارتباطات بین‎المللی فراهم شده است. نمونه این مورد را می‎توان در ورود قریب‎الوقوع هواپیماهای ایرباس که اخیرا توسط وزیر راه و شهرسازی اعلام شده و نیز مذاکره با شرکت بویینگ مشاهده کرد. بدون شک این دستاوردها نتیجه مذاکرات برجام به حساب می‎آیند.

تلاش تیم وزارت امورخارجه منجر به اعتبار بخشیدن به امنیت سرمایه‎گذاری در کشور شده که نتیجه آن رفت و آمدهای متعدد سرمایه‎گذاران به ایران است. با وجود بدعهدی طرف مقابل لکن باید اذعان کرد که شرایط سرمایه‎گذاری در کشور روان شده است.

از دیگر جلوه‎های بهبود وضعیت اقتصادی کشور می‎توان به راه‎اندازی فازهای عقب‎مانده پارس جنوبی اشاره کرد. تأثیر راه‎اندازی این فازها را می‎توان در موازنه مصرف دیگر فرآورده‎های نفتی مشاهده کرد که سبب شده ایران در آستانه تبدیل شدن به صادرکننده فرآورده‎های نفتی مانند بنزین و گازوئیل قرار گیرد.

دستاوردهای زیرساختی دولت در حالی به‎دست آمده که قیمت نفت خام از 100 دلار در دولت قبل به حدود 40 دلار رسیده است. تحولات این چنینی در کنار کاهش درآمدها و منابع نفتی بیش از هرچیز نشان‎دهنده حجم تلاش دولت است.

یکی از مهم‎ترین اقدامات دولت را می‎توان در هدفمند کردن واقعی یارانه‎ها دانست. بنده هدفمندی یارانه‎ها به معنای پرداخت پول نقد به صورت ماهیانه به مردم را نمی‎پسندم. دولت توانسته که بخشی از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها را به وزارت بهداشت و در راستای ارائه خدمات درمانی به مردم اختصاص دهد و مردم به صورت کاملا محسوسی این موضوع را لمس می‎کنند. این‎ها اقدامات کوچکی به حساب نمی‎آیند و کل جامعه را در برگرفته‎اند.

تفکر دولت گذشته این بود که تحریم‎ها تا ابدالدهر باقی خواهند ماند. اما دولت چنین ذهنیتی را از مجموعه حاکمیتی مرتفع کرده و در حال فراهم‎کردن زیرساخت‎های لازم برای ورود سرمایه‎گذاران است. تاکنون اگر سرمایه‎گذاری، بنا داشت که وارد بخش پتروشیمی ایران شود، دولت حتی نمی‎توانست به راحتی زمینی را در حاشیه خلیج‎فارس به وی اختصاص دهد. اما در حال حاضر اقدامات زیرساختی بسیار مناسبی در این زمینه در حال شکل‎گیری است که از آن جمله می‎توان به احداث یک ترمینال صادراتی در جاسک اشاره کرد.

البته دستاوردهای قابل توجه دولت آنچنان كه بايد به اطلاع مردم نرسيده است .

محمدحسن پیوندی

قائم مقام سابق شرکت ملی پتروشیمی
تصاویر
  • دولت یازدهم؛ شعارگریز و عمل‎گرا