اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 14 مهر 1393
بزرگان قیر دنیا در ایران

  بزرگان قیر دنیا در ایران


مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد از حضور فعالان و بزرگان قیر دنیا در ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نفت پاسارگاد ، مهندس " محسن دلاویز" در نشست خبری با بیان این مطلب گفت : این کنفرانس روزهای چهارم و پنجم آبان ماه سالجاری با محوریت شرکت نفت پاسارگاد با هدف معرفی قیر ایران به دنیا برگزار خواهد شد .

 وی با اظهار امیدواری از حضور دکتر ربیعی وزیر "تعاون، کار و رفاه اجتماعی"  در مراسم افتتاحیه این کنفرانس افزود : امیدواریم با حضور وزرای نفت و راه و شهرسازی شاهد هرچه پربارتر شدن این کنفرانس باشیم.

مدیرعامل بزرگترین تولید کننده قیر خاورمیانه  با تاکید بر اینکه برگزاری این کنفرانس فرصت مناسبی برای ارائه توانمندی های صنعت قیر ایران خواهد بود ادامه داد :  تاکنون از فعالان صنعت قیر 50 کشور جهان برای حضور در این کنفرانس دعوت به عمل آمده است.

وی با تشریح توانمندی های صنعت قیر ایران خاطرنشان کرد : کشورمان حدود 4 درصد از تقاضای 100 میلیون تنی بازار جهانی به قیر را تامین می کند که با توجه به پتانسيل هاي کشور در زمينه توليد قير اين رقم بايد افزايش پيدا کرده تا بتوانيم نقش موثرتري را در بازارهاي جهاني ايفا کنيم.

دلاويز با بیان اینکه بسیاری از کشورها منطقه از جمله یک کشور اروپایی درخواست واردات قیر از ایران و عقد قرارداد خرید بلندمدت را مطرح کرده اند، ادامه داد : ماه گذشته قرارداد بلند مدت فروش 500 هزار تن قير با يکي از کشورهاي حاشيه خليج فارس منعقد شد که اميدواريم اینگونه قراردادها  راه را براي حضور بيشتر ایران در بازارهاي بين المللي  قیرهموار کند.

وي گفت : اکنون نيز درخواست های متعدد خريد بلند مدت از سوي کشورهاي مختلف وجود دارد که در حال بررسي آن ها هستم و با نهایی شدن آنها ، اعلام می شود .

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد با اشاره به قابليت هاي ايران در توليد قير، ادامه داد: رهبري قيمت قير منطقه حق مسلم ايران است که تا کنون نتوانسته ايم به اين مهم دست يابيم.

دلاویز با انتقاد از تضعیف جایگاه ایران در رهبری تعیین قیمت قیر در منطقه، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه ایران با کیفیت ترین قیر دنیا را عرضه می کند به دلیل برخی مسایل قیمت قیر ایران با نرخ پایینی در جهان عرضه می شود.

مدیرعامل بزرگترین تولید کننده قیرخاورمیانه افزود: یکی از کشورهای منطقه که یک سوم پتانسیل ایران در تولید قیر را داراست و کیفیت قیر آن نیز نسبت به کیفیت قیر ایران پایین تر است می تواند قیر خود را 70 تا 80 دلار گرانتر از قیر ایران به فروش برساند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای احیای جایگاه صنعت قیر ایران، اظهار داشت: مهندسی مجدد سیستم، در پیش گرفتن استراتژی توسعه صادرات ، حمایت از تقاضای داخل، سالم سازی حوزه بازرگانی ، در پیش گرفتن استراتژی عقد قراردادهای بلندمدت ، رصد بازارهای بین المللی و شفافیت فعالیت های بازرگانی ازجمله اقدامات انجام شده در شرکت نفت پاسارگاد در بدست گرفتن رهبری قیر منطقه است.

دلاویز تاکید کرد:  تلاش مي کنيم تا با کسب جايگاه واقعي خود، در قيمت گذاري نيز موثر باشيم و با انعقاد قراردادهاي بلند مدت، در آينده اي نزديک موفق به تشکيل اوپک قيري شويم.

وی از توسعه و سرعت گرفتن پروژه های شرکت نفت پاسارگاد خبر داد و گفت :برای افزایش تولید، پروژه افزایش 5 برابری واحد قیرسازی آبادان در دستور کار است که تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل نفت پاسارگاد با بیان اینکه بزرگترین انبار ذخیره قیر در منطقه نیز بزودی در بندرعباس راه اندازی خواهد شد ،افزود: ایجاد مخازن مشترک در کشورهای همسایه، ایجاد مرکز تحقیقات قیر و آسفالت کشور و حمایت از پایان نامه های دانشجویی نیز توسط این شرکت دنبال می شود.

دلاویز با بیان اینکه یکی از دلایل عمده کاهش قیمت قیر ایران در منطقه نبود متولی در صنعت قیر است، اظهار داشت: برخی واسطه ها با هدف کسب سودهای کوتاه مدت به جایگاه قیر کشور آسیب زدند.

مدیرعامل نفت پاسارگاد با تاکید بر اینکه صنعت قیر ایران با تحریم ها به حاشیه نرفته است، گفت: هیچ سندی برای تحریم قیر ایران وجود ندارد و در واقع برخی از واسطه ها برای به حاشیه راندن جایگاه قیر ایران به این مساله دامن زده اند.

وی در پاسخ به چرایی عرضه قیر بی کیفیت در برخی بشکه های قیر تولید داخل گفت: وقتی خریداران به دنبال خرید ارزان باشند باید هزینه هایش را هم بدهند، وقتی از برند شناخته شده تولید قیر خرید نمی کنند و می روند از شرکتی که هیچ شناسنامه ای ندارد خرید می کنند، تبعات بی کیفیتی را نیز باید متقبل شوند.

دلاویزبا اشاره به مصوبه  30 مرداد 1390 هیئت وزیران خاطرنشان کرد : در این مصوبه آمده است  به منظور جلوگیری از کاربرد نامناسب مواد اولیه، عرضه آن باید به کارخانجات مجاز صورت گیرد در حالی که ماده وکیوم باتوم را که نباید از پالایشگاه خارج کنیم، 1000 کیلومتر با تانکر حمل می کنند و به تولیدکنندگان متفرقه می فروشند.

مدیرعامل شرکت نفت پاسارگاد ادامه داد : همچنین هرگونه صدور و تمدید مجوز واحدهایی که از نفت کوره به تولید قیر می پردازند در این مصوبه ممنوع اعلام شده اما شاهد این هستیم که هم اکنون در کشور از نفت کوره قیر تولید می کنند که در این تولید، از هر 20 تن؛ یک تن گاز سمی در هوا منتشر می شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه با سازمان حفاظت محیط زیست مکاتبه کرده ایم، گفت: همچنین به سازمان محیط زیست اعلام کرده ایم  به جای استفاده از مالچ، در جاهایی که مشکلات ریزگرد داریم، از پاشیدن قیر امولسیون استفاده کنیم که این نوع قیر با داشتن 30 درصد آب موجب رشد گیاهان هم  می شود .

مدیرعامل بزرگترین تولیده قیر خاورمیانه با تاکید بر نظارت مستمر بر کیفیت قیر واحدهای تولید کننده تصریح کرد : آمادگی داریم که مرکز تحقیقات وزارت راه نظارت ها را بر تولید قیر بیشتر کند و ما از این موضوع استقبال می کنیم .

دلاویز ، قیر پاسارگاد را از با کیفیت ترین قیرهای دنیا عنوان کرد و گفت : ما کیفیت قیر پاسارگاد را تا یک دهه تضمین می کنیم .

وی با تشریح جلوگیری از تقلب در قیرپاسارگاد افزود : در دوران مدیریتی ما با تلاشهای انجام شده بشکه پرکنی قیر پاسارگاد در داخل کارخانه انجام می شود و امروز با قاطعیت اعلام می کنیم امکان تقلب  در قیر پاسارگاد به صفر رسیده است .

مدیرعامل نفت پاسارگاد با بیان اینکه صنعت قیر کشور متولی ندارد، گفت: اگر وزارت نفت، وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به صورت 3 جانبه در خصوص تأمین قیر تفاهم نامه ای امضا کنند، هم نگرانی های موجود برای تأمین قیر و هم مشکل کیفیت قیری که برای مصرف داخل استفاده می شود برطرف خواهد شد.

وي با اشاره به رشد 20 درصدي ارزش سهام شرکت نفت پاسارگاد در هفته گذشته، ادامه داد: در 6 ماه نخست سال 56 درصد در برداشت صادراتي و8درصد در فروش صادراتي رشد داشته ایم که نشان دهنده عملکرد درخشان شرکت در این مدت بوده است .

دلاويز با بیان اینکه 80 درصد بودجه شرکت محقق شده و با برنامه ريزي هاي صورت گرفته و توسعه زيرساخت ها، تا پايان سال کل بودجه به نتيجه مي رسد خاطرنشان کرد : تا 2ماه آينده مجمع فوق العاده براي افزايش سرمايه 100 ميليارد توماني برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بزرگترین تولید کننده قیر خاورمیانه  در مورد حضور مجدد پالايشگاه ها در فرآيند توليد قيرگفت: 10 سال پيش واحدهاي قير سازي به بخش خصوصي واگذار شد، طي اين 10 سال اين واحد ها با فعاليت هايي که انجام داده اند اين فعاليت را سودآور کردند و اکنون پالايشگاه ها درصددند تا با توليد قير سود بيشتري کسب کنند که اینکار برخلاف خصوصی سازی و کمک به صنعت قیر کشور است و حضور پالایشگاه ها بخاطر عدم حضور در یک دهه گذشته در صنعت قیر و خلاء تجربه قطعاً به برند قیر ایران آسیب می زند.

وی با اشاره به مشکل خوراک دريافتي از پالايشگاه ها، ادامه داد: وزير نفت با صدور بخشنامه اي پالايشگاه ها را موظف کرده تا خوراک مورد نياز واحدهاي قيرسازي و روغن سازي را فراهم کنند، هرچند اين مشکل هنوز برطرف نشده اما با حساسيت ايجاد شده اميدواريم شاهد دريافت خوراک به ميزان مورد نياز خود باشيم.

دلاویز تاکید کرد : اگر خوراک تضمين شود تعهد مي کنيم تا 2 برابر ظرفيت صادراتي قير توليد و صادر کنيم.

تصاویر
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران
 • بزرگان قیر دنیا در ایران